Kuka olet ja mitä teet SEKillä?
Olen Sakari Hytönen ja toimin SEKillä vastaavana tuottajana. Tätä ennen tein samoja hommia freelancerina ja toisessa tuotantoyhtiössä. Aikoinaan olen myös työskennellyt muodin ja lifestylen parissa stylistina.
Mitä työsi vastaavana tuottajana pitää sisällään?
Minun tehtäväni on pitää huolta siitä, että asiat tulevat tehtyä ajallaan ja ne noudattavat briiffiä. Tämä on myös palveluammatti, joten pitää varmistaa, että asiakkaan toiveet täyttyvät. Vastaavana tuottajana pidän asiakkaan tietoisena siitä, mitä odotuksia millekin projektille voi asettaa eli mitä on mahdollista tehdä vaikkapa tietyn budjetin tai aikataulun puitteissa. Meidän pitää pystyä joka kerta tuottamaan sen resurssin puitteissa paras mahdollinen lopputulos.
Mitkä asiat ovat mielestäsi muuttuneet tällä alalla ja toisaalta, mikä on pysynyt samana?
Isoin muutos on se, miten paljon enemmän jälkitöissä tapahtuu asioita. Esimerkiksi animointi on kehittynyt valtavasti, mutta myös eri sosiaalisen median kanavien kautta materiaalien versioiden määrä on kasvanut. Jokaisessa tuotannossa pitää muistaa siirtää tarpeeksi resursseja jälkituotantoon ja materiaalien versioimiselle.
Mutta paljon on pysynyt myös samana. Vaikka mediat ja tekniikat muuttuvat, edelleen vahvat tarinat myyvät ja vahvat hahmot ja viestit jäävät mieleen.
Mikä on parasta työssäsi ja mikä on mieleenpainuvin projekti työurallasi?
Jokainen tuotanto on oma kaaoksensa, niin parasta on ehkä se, että saa sen kaaoksen selkeäksi ja halutunlaiseksi lopputulokseksi.
Mitään yksittäistä mieleenpainuvaa projektia en osaa sanoa. Yleensä viimeisin ja seuraava projekti ovat niitä, jotka ovat mielessä.
Mistä saat inspiraatiota työhösi?
Inspiroidun keskusteluista eri ihmisten kanssa. Silloin aukeaa uusia ulottuvuuksia ja avautuu erilaisia näkökulmia. Sen avulla pysyy myös kärryillä siitä, mitä kaikkea pitää huomioida tuotannoissa.